The RLZTE-116.8B is a zener diode.
Parametrics
RLZTE-116.8B absolute maximum ratings: (1)Voltage - Zener (Nom) (Vz): 6.8V; (2)Power - Max: 500mW; (3)Impedance (Max) (Zzt): 8 Ohm; (4)Current - Reverse Leakage @ Vr: 2μA @ 3.5V; (5)Mounting Type: Surface Mount; (6)Package / Case: SOD-80C; (7)Power dissipation, Pc: 500mW; (8)Jumction temperature, Tj: 175℃; (9)Storage temperature, Tstg: -65 to +175℃.
Features
RLZTE-116.8B features: (1)Small surface mounting type; (2)High reliability.
Diagrams
RLZTE-116.8B package outline
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
RLZTE-116.8B
RLZTE-116.8B
ROHM Semiconductor
Zener Diodes DIODE;ZENER;3415 SIZE;LLDS(LL-34)6.8V