The VDZT2R6.8B is a zener diode used in voltage regulation.
Parametrics
VDZT2R6.8B absolute maximum ratings: (1)Power dissipation, P:100mW; (2)Junction temperature, Tj: 150℃; (3)Storage temperature, Tstg: -55 to +150℃; (4)Operating temperature, Topr: -55 to +150℃.
Features
Diagrams
VDZT2R6.8B External dimensions
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
VDZT2R6.8B
VDZT2R6.8B
ROHM Semiconductor
Zener Diodes 100MW 6.8V